Головна » Бухгалтеру » Бухгалтерський облік » Продаж основних засобів в бухгалтерському обліку
Бухгалтерський облік

Продаж основних засобів в бухгалтерському обліку

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Print Friendly, PDF & Email
Основні засоби (далі - ОЗ) при їх придбанні як правило не призначені для подальшого продажу, а використовуються в господарській діяльності підприємства.Якщо ж після певного періоду використання такі ОЗ буде вирішено продати, то в бухгалтерському обліку доведеться провести ряд маніпуляцій.Документально вибуття ОЗ оформлюється актами прийому-передачі ОЗ та відповідними накладними.

В оборотні активи кроком руш

Перед тим як продавати ОЗ їх треба перевести до складу оборотних активів. Такий порядок зазначений в ПСБО 27 "Необоротні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність".Тобто ОЗ переводять в інший клас рахунків. Його перестають розглядати як ОЗ і починають розглядати як товар.У бухобліку ОЗ, призначені для продажу, зараховуються на субрахунок 286 «Необоротні активи та групи вибуття, утримувані для продажу ». Відповідно надалі вони реалізуються вже як оборотні активи.Чому такий перевід є обов’язковим і чому не можна прямо продати ОЗ з того рахунку на якому він обліковувся?По-перше, відповідно до п. 33 П (С) БО 7 безпосередньо списуватися з балансу (вибувати як ОЗ) об'єкти можуть тільки в разі їх безоплатної передачі або списання внаслідок невідповідності критеріям активу. А ось при реалізації ОЗ неодмінно повинні бути переведені в категорію необоротних активів, утримуваних для продажу. Тому будь-який продаж ОЗ повинен передувати перевід об'єкта на субрахунок 286.По-друге, після введення субрахунку 286 дискусії про обов'язковість перекладу об'єктів ОЗ на субрахунок 286 в разі продажу вже давно припинилися. З появою спочатку консультації начальника Управління методології бухгалтерського обліку Міністерства фінансів України В. М. Пархоменко, де роз'яснювалося, що такий переклад є обов'язковим. А потім з відповідними змінами в П (С) БО і роз'ясненням профільного відомства (див. лист Мінфіну України від 25.07.2008 р № 31-34000-10-10/29072).
Читати по темі:  Изменение срока полезного использования основных средств: порядок и последствия

Реалізація основних засобів в бухгалтерському обліку

При переводі об'єкти ОЗ, як правило, зараховують на субрахунок 286 за залишковою вартістю.Якщо ж такі об'єкти ще не реалізовані і продовжують значитися в обліку, то в подальшому на кожну дату балансу вони відображаються в бухгалтерському обліку за найменшою з двох  вартостей:  балансовою вартістю або чистою вартістю реалізації (п. 9 П (С) БО 27).Після такого переводу амортизацію на такі ОЗ нараховувати вже не потрібно (її ми припиняємо нараховувати з наступного місяця після такого переводу).В подальшому продаж об'єктів ОЗ у бухгалтерському обліку відображається як звичайний продаж оборотних активів. Дохід від продажу в бухобліку визнається за правилами п. 8 П (С) БО 15.Тобто за умови, що:1. сума доходу може бути достовірно визначена;2. покупцеві передані ризики і вигоди, пов'язані з правом власності на актив, продавець в подальшому не здійснює управління і контроль за реалізованою активом3. є впевненість в тому, що в результаті операції відбудеться збільшення економічних вигод. А отже, як правило, при продажу ОЗ доходи в бухгалтерському обліку виникають по відвантаженню об'єктів ОЗ.

Практичний приклад відображення в обліку реалізації основних засобів.

На підприємстві було прийнято рішення продати легковий автомобіль. Первісна вартість такого авто - 100000,00 грн, нарахована амортизація - 65000,00 грн.Автомобіль реалізується за 116 ооо,00 грн, в тому числі ПДВ - 19333,33 грн.
Зміст господарської операціїДебетКредитСума
1Списана сума накопленої амортизації13110565000,00
2Переведено авто до складу запасів28610535000,00
3Надійшла оплата за автомобіль311681116000,00
4Відображено податкове зобов’язання64364119333,33
5Передан автомобіль покупцю377712116000,00
6Списано податкове зобов’язання71264319333,33
7Списана залишкова вартість автомобіля94328635000,00
8Проведено взаємозалік заборгованостей681377116000,00
Читати по темі:  Облік в аптечному бізнесі
Це ми показали найбільш розповсюджений випадок.Але можуть бути і більш специфічні операції. Давайте їх розглянемо.

Продаж ОЗ, яке було переоцінено

В загальному випадку збільшення вартості ОЗ (дооцінка) відображається в бухгалтерському обліку збільшенням капіталу, а уцінка - збільшенням витрат.Що нам робити з сумою дооцінки, включеної до складу додаткового капіталу і «висить» на рахунку 41?П(С)БО 7 містить для цього випадку спеціальне правило:
при вибутті переоцінених об'єктів основних засобів перевищення сум попередніх дооцінок над сумою попередніх уцінок залишкової вартості включається до складу нерозподіленого прибутку з одночасним зменшенням капіталу в дооцінки.
У бухобліку це відображається проводкою Дт 411 - Кт 44. Якщо у ОЗ, які ви продаєте, були тільки дооцінки - ця проводка робиться на ту ж суму, на яку раніше дооцінюють ОЗ.Якщо ж мали місце як дооцінки, так і уцінки, за кредитом рахунка 44 відображається різниця - сума, на яку дооцінка перевищує уцінку.Зауважте: на нашу думку, проводка Дт 411 - Кт 44 робиться в бухобліку за фактом переводу ОЗ на субрахунок 286. Тобто незважаючи на те, що об'єкт є на балансі (у вигляді необоротних активів, утримуваних для продажу), його дооцінку вже потрібно прибрати з рахунку 41 «Капітал у дооцінки» (п.41 МСБО 16).У зворотному випадку (коли суми уцінки більше, ніж суми дооцінки або ж мала місце тільки уцінка ОЗ) необхідності чіпати 44 приводу немає. Так як сума уцінки враховується в поточних витратах в періоді проведення такої уцінки.

Зміна вартості ОЗ після переводу до складу запасів

Як ми вже зазначали, якщо ОЗ переведений до складу запасів, але ще не реалізований то в обліку в подальшому він відображається за однією з найменший вартостей: балансовою або чистою вартістю реалізації.
Читати по темі:  Облік та оподаткування подарунків працівникам
Тобто ви можете зменшувати вартість таких запасів якщо чиста вартість реалізації буде меншою за балансову. Таке зменшення буде віднесено до складу витрат (субрахунок 946).Якщо ж вартість переведених ОЗ вже зменшувалася після переводу на субрахунок 286 - ви можете збільшити її вартість. Але! Тільки якщо збільшується чиста вартість реалізації. І на суму не більше суми попередніх зменшень. Таке збільшення в обліку буде показано як дохід (субрахунок 719).  
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Додати коментар

Клікніть, щоб прокоментувати

5 + 18 =

Наша розсилка

Випадкова цитата

Единственной преградой к осуществлению наших планов на завтра могут быть наши сегодняшние сомнения

Продаж основних засобів в бухгалтерському обліку

Час читання: 9 min
0

Поділитися з другом