Головна » Бухгалтеру » Бухгалтерський облік » Доплата до мінзарплати: сумісництво та суміщення
Бухгалтерський облік

Доплата до мінзарплати: сумісництво та суміщення

Поділіться з друзями - підтримайте проект

Print Friendly, PDF & Email

Доплата до мінзарплати: сумісництво та суміщення

З 1 січня 2017 року у роботодавця при нарахуванні зарплати працівникам з`явився обов`язок щодо нарахування доплати, якщо така зарплата виявиться нижче рівня мінзарплати 3200 грн. Але досі виникає багато запитань щодо порядку нарахування доплати працівникам, які працюють на умовах сумісництва та суміщення.

Ми вже писали детально про доплату до мінімальної заробітної плати тут. Сьогодні ми розглянемо більш детально доплату до мінзарплати сумісникам, та особам які працюють  за суміщенням.

Нагадаємо, що відповідно до абз. 3 ст. 31 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР (далі — Закон № 108) якщо нарахована заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, роботодавець проводить доплату до рівня мінімальної заробітної плати, яка виплачується щомісячно одночасно з виплатою заробітної плати.

Згадаємо, в якому разі робота проводиться на умовах сумісництва, а в якому — суміщення.

Сумісництвом є виконання працівником, окрім своєї основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому чи іншому підприємстві за наймом (п. 1 Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затвердженого наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінфіну від 28.06.1993 р. № 43).

Для роботи за сумісництвом укладається окремий трудовий договір, за яким установлюються норма праці, умови оплати праці, посадові обов’язки, які відповідають такій посаді. До того ж робота виконується у вільний від основної роботи час. Облік робочого часу за сумісництвом ведеться окремо, і норму праці працівник виконує окремо за кожною з посад, за що й отримує зарплату за кожною з них.

Гарантії в оплаті праці, викладені в ст. 31 Закону № 108, роботодавець має виконувати за кожною з посад, за якою має забезпечити оплату праці не нижче мінзарплати. І стосується це як роботодавця, у котрого працює сумісник (зовнішній), так і роботодавця, який має працівника, що разом з основною роботою обіймає посаду за сумісництвом (внутрішній).

Найчастіше робота за сумісництвом проводиться на умовах неповного робочого часу. Принаймі, за однією з посад.

Якщо норма не виконана чи встановлена неповна зайнятість — мінімальна зарплата виплачується пропорційно до виконаної норми праці. Відповідно, доплата також проводиться пропорційно.

Суміщення професій (посад) — це виконання працівником поряд зі своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткової роботи за іншою професією (посадою) у межах робочого часу за основною роботою (п. 1 Інструкції щодо застосування постанови Ради Міністрів СРСР від 4 грудня 1981 року № 1145 «Про порядок і умови суміщення професій (посад)» Держкомпраці СРСР, Мінфіну СРСР, ВЦРПС від 14.05.1982 р. № 53-ВЛ).

Відповідно до ст. 105 КЗпП, працівникам, які виконують на тому ж підприємстві, в установі, організації поряд зі своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткову роботу за іншою професією (посадою) без звільнення від своєї основної роботи, провадиться доплата за суміщення професій (посад) у відсотках.

Не враховуються під час визначення суми доплати до мінзарплати  виплати, перелічені в ч. 2 ст. 31 Закону № 108, а саме:

  • доплати за роботу в несприятливих умовах праціта підвищеного ризику для здоров’я;
  • доплати за роботу в нічний і надурочний час;
  • виплати за роз’їзний характер роботи;
  • премії до святкових і ювілейних дат.

Такі виплати нараховують і виплачують понад гарантований розмір мінімальної зарплати 3200 грн.

Доплата за суміщення професій (посад) не входить до цього переліку, тому така доплата враховується у складі зарплати для порівняння х її мінімальним рівнем 3200 грн

Розглянемо нарахування доплати у цих випадках на прикладах

Приклад. Внутрішнє сумісництво

Працівник працює на умовах внутрішнього сумісництва: за основною посадою — на ставку, за посадою за сумісництвом — на 0,25 ставки. Оклад за основною посадою становить 2200 грн, за сумісництвом — 2500 грн. В лютому 2017 року він виконав норму праці (160 час) за основним місцем роботи та відпрацював 40 годин за посадою за сумісництвом. Доплат та надбавок не нараховували.

Розмір доплати до мінзарплати визначаємо окремо за кожним місцем роботи (за основним місцем роботи й за сумісництвом).

За основною посадою відповідно до окладу працівнику нарахують 2200 грн. Отже роботодавець має провести доплату:

3200 грн – 2200 грн = 1000 грн.

За посадою за сумісництвом відповідно до окладу працівнику нарахують:

2500 грн : 160 год х 40 год = 625 грн.

Виходячи із розміру мінзарплати вона має становити:

3200 грн : 160 год х 40 год = 800 грн.

Отже за посадою за сумісництвом працівнику необхідно нарахувати доплату:

800 грн – 625 грн = 175 грн.

За місяць роботи за основною посадою та за посадою за сумісництвом працівнику слід нарахувати:

2200 грн + 1000 грн + 625 грн + 175 грн = 4000 грн.

 

Приклад. Суміщення професій (посад)

Працівник працює за основною посадою з окладом 2500 грн на умовах повної зайнятості, та у лютому 2017 року — виконує обов`язки тимчасово відсутнього працівника на умовах суміщення посад на тому ж підприємстві з доплатою в розмірі 20% від окладу за цією посадою. Розмір окладу за посадою, що суміщується становить 3200 грн.

Працівнику має бути нараховано у лютому 2017 року зарплату за відпрацьований час та доплату за суміщення посад:

2500 грн + 3200 грн х 20% = 3140 грн.

Отже потрібно провести доплату:

3200 грн – 3140 грн = 60 грн.

 

Олена Ткаченко, провідний експерт з оподаткування та бухгалтерського обліку компанії «Smile Бухгалтерія» http://nalogi.kiev.ua/blog/zarplata-i-kadry/doplata-do-minzarplati-sumisnictvo-ta-sumishhennya/


Поділіться з друзями - підтримайте проект