Головна » Чи треба ФОП на єдиному податку (ЄП), який знаходиться за кордоном, але продовжує вести діяльність в Україні (через працівників чи то дистанційно), вносити зміни до Реєстру платників ЄП?

Як ми можемо допомогти?

Чи треба ФОП на єдиному податку (ЄП), який знаходиться за кордоном, але продовжує вести діяльність в Україні (через працівників чи то дистанційно), вносити зміни до Реєстру платників ЄП?

You are here:
< Назад
Print Friendly, PDF & Email

До Реєстру платників ЄП вносяться, серед іншого: податкова адреса суб’єкта господарювання; місце провадження господарської діяльності (п. 299.7 ПКУ).

Податкова адреса. Це фактично є зареєстроване у ЄДР (Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань) місцезнаходження ФОП.

Якщо ФОП через війну тимчасово покинув це місце та при першій же можливості має наміри повернутися до нього, вважаємо, його слід залишити. По-перше, немає часових рамок для цього, по-друге, під місцезнаходженням розуміється саме місце проживання в Україні, але ніяк не за кордоном.

Місце провадження господарської діяльності. Тут треба дивитись, яку діяльність провадить ФОП.

Якщо то, наприклад, здавання в оренду нерухомості, то податківці в такому разі як місце провадження господарської діяльності хочуть бачити усі адреси розташування нерухомого майна, яке буде здаватися в оренду.

Тож якщо ці адреси не змінилися, то і вносити зміни до Реєстру платників ЄП не потрібно. Якщо змінилися — потрібно.

Або якщо працівники ФОП продовжують здійснювати діяльність через якісь фізичні об’єкти в Україні (кіоски, магазини, пункти надання послуг тощо). Теж дивимось, чи вони змінилися. Якщо вони не змінилися, то і вносити зміни до Реєстру платників ЄП не потрібно. Якщо змінилися — потрібно.

Питання виникає, коли у ФОП місцем провадження господарської діяльності було вказане його житло в Україні. Наприклад, у нього був інтернет-магазин (без складу або офлайн-магазину), або він надавав онлайн-консультації тощо. І зараз цією діяльністю він тимчасово продовжує займатись вже за кордоном, тобто з іншого місця.

Формально у такому разі слід внести зміни до Реєстру платників ЄП. І не лише. Слід також подати ф. № 20-ОПП на це нове місце тощо. Втім є сумніви, наскільки це хороша ідея («маніпуляції» із закордонною адресою).

Тож звертаємо увагу на такий момент. І строки для внесення змін до Реєстру платників ЄП (передбачені п. 298.5 та п. 298.6 ПКУ), і строки для подання ф. № 20-ОПП під час воєнного стану не спливають (п.п. 69.9 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Тобто їх не можна порушити та отримати негативні наслідки, із таким порушенням пов’язані.

Втім якщо мова про банальний випадок (здавання в оренду, офлайн-торгівля через найманих працівників), то якщо є зміни місця провадження діяльності, то їх краще в Реєстр платників ЄП внести (звісно, норма про призупинення строків працює і щодо цих випадків)