Головна » До якої відповідальності можуть бути притягнуті суб’єкти господарювання за порушення валютного законодавства?

Як ми можемо допомогти?

До якої відповідальності можуть бути притягнуті суб’єкти господарювання за порушення валютного законодавства?

You are here:
< Назад
Print Friendly, PDF & Email

Усім суб’єктам ЗЕД гарантується право здійснювати будь-які види зовнішньоекономічної діяльності, прямо не заборонені законодавством України (ст. 5 Закону № 959). При цьому вони повинні дотримуватись зобов’язань і вимог ЗЕД-законодавства, оскільки у разі порушення цих норм суб’єкти господарювання можуть бути притягнуті до адміністративної, фінансової або кримінальної відповідальності.

Адміністративна відповідальність

Адміністративні санкції застосовуються за порушення валютного законодавства у випадках, передбачених нормами КпАП. Протоколи про адміністративні правопорушення мають право складати посадові особи органів доходів і зборів, в окремих випадках – органи внутрішніх справ (ст. 255 КпАП).* Розгляд справ і застосування адміністративної відповідальності в цьому випадку покладено на суддів районних, районних у місті, міських або міськрайонних судів та органи державного контролю.

* Докладніше див. довідник “Адміністративна відповідальність за порушення законодавства у сфері ЗЕД”, а також лист ДПАУ від 17.07.2003 р. № 11190/7/23-2117 про складання протоколів про адмінправопорушення при здійсненні операцій купівлі-продажу іноземної валюти.

Фінансова відповідальність

Фінансова відповідальність застосовується в основному у вигляді штрафів і пені. Однак НБУ може також позбавити банк генеральної ліцензії на право здійснення валютних операцій. 

Порядок залучення до фінансової відповідальності регламентується ст. 16 Декрету № 15-93 і п. 2 Положення № 49.

Фінансові санкції застосовуються Національним банком України до банків та інших фінансово-кредитних установ, а органами доходів і зборів – до інших резидентів і нерезидентів України.

Кримінальна відповідальність

Кримінальна відповідальність за порушення законодавства у сфері ЗЕД установлена ст. 199 ККУ і передбачає застосування до конкретних винних осіб санкцій у вигляді позбавлення волі